دیگر اخبار | بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
هدف دین رهایی جامعه از جهل است / فرهنگ تقریب نیاز دارد به اینکه یک اندیشه‌ی متعالی در صحنه باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان می دارد: دین آن هدفی که دارد این است که جامعه و مخاطب خودش را از جهل برهاند، و از جهالت نجات بدهد. یعنی انسان‌ها نه مبتلا به ظلوم بودن بشوند و نه مبتلا به جهالت. "انه کان ظلوما...
پیام به مسلمانان آمریکا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کنگره مسلمانان آمريکا با موضوع «بصيرت دينی» با پيام حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی در آمريکا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
علم بدون هستی شناسی فاقد کارایی است/ تحول علوم انسانی سیاسی نیست
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی، رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان می دارد: باید جهان بینی و هستی شناسی به کمک علم بیاید تا علوم حاصله بتواند آثار وجودی برای هستی و کمال انسان داشته باشد.
تازه های نشر؛
جلد 54 «تفسیر تسنیم» آماده منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 54 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، منتشر شد
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
ـــ ـــفطرت كه خلقت خاص و آفرينش ويژه است اصلي‏ترين سرمايه و برترين ره‏توشه‏اي است كه خداوندگار عالم، انسان را از آن نعمت بزرگ كه سرشت خداشناسي آميخته با گرايش و دلپذيري حق‏طلبي است برخوردار نموده و همواره وي را به حفظ و حراست آن سفارش مي‏كند.

  فطرت كه خلقت خاص و آفرينش ويژه است اصلي‏ترين سرمايه و برترين ره‏توشه‏اي است كه خداوندگار عالم، انسان را از آن نعمت بزرگ كه سرشت خداشناسي آميخته با گرايش و دلپذيري حق‏طلبي است برخوردار نموده و همواره وي را به حفظ و حراست آن سفارش مي‏كند.

  فطرت انساني از آن جهت كه رقيقه الهي و لطيفه ربّاني است از حساسيّت و اهميّت خاصي بهره دارد سالكي كه با تمسّك به عمود قيّم فطرت در راه شكوفايي و رشد آن كوشا باشد و هر دم غبار طبيعت و زنگار ماديّت را با جلاي ذكرالله از چهره خداجو و خداخواه فطرت بزدايد و مصباح روشن آن را همواره با دَم تقوا و زَيْتِ معرفت مشتعل بدارد، بدون ترديد به مقصد نايل و واصل خواهد بود.

  گوارا باد سرمستان باده فطرت را، كه با ذوق جام طهور آن، ساغر طبيعت شكستند و كوس دروغين مستانگي خمخانه‏هاي دنيا را به صدا در آوردند.

  سرّ اين‏كه خداوند عالم در صحيفه كرامت‏آميز و قرآن حكمت‏آموز خود، ذيل آيه فطرت فرمود: «ولكن أكثر الناس لايعلمون» آن است كه بانگ باطل و آهنگ كاذب طبيعت، گوش جان را مشغول و چشم دل را بسته است، وگرنه اين مائده ربّاني و آينه تمام نماي سبحاني خوش مي‏درخشد و زيبا مي‏سرايد.

  فطرت از مقوله‏هاي بحث‏انگيز و پرگفتگو است. با نگاهي اجمالي به تشتّت آرا و تعدّد انظار روشن مي‏شود كه شناخت اين پديده و بررسي آثار و خواص، معيار تأثير و تأثّر و نيز احكام و اوصاف فراوان آن تا چه ميزاني امروزه در جوامع فكري و فرهنگي مورد توجّه و نظر است.

  نگرش مختلف روان‏شناسانه، فلسفي و قرآني در خصوص اين امر نهادينه در جان انساني، راه پرپيچ و تاب معرفت به آن را دشوار ساخته است.

  كتاب حاضر كه از آثار پرارزش و گرانسنگ حضرت آيت الله جوادي آملي(دام‏ظله‏العالي) است از افاضات جان حكيم و روح قرآني آن استاد بزرگوار مايه گرفته و در حدّ خود از جامع‏ترين و كامل‏ترين آثار نگاشته شده در اين مقوله والاي انساني است، به گونه‏اي كه نوع مباحث لازم از منظرهاي مختلف در اين زمينه غفلت نشده و مورد ارزيابي قرار گرفته است؛ گرچه جهت استيفاي بحث نهايي راه طولاني براي سالكان كوي قرآني در پيش است و عزم محققان ژرف‏انديش و سعي متتبّعان سخت‏كوش ره‏توشه مناسبي خواهد بود.

  مجموعه مباحث اين كتاب در سه‏بخش عمده طراحي شده كه نظام آن بدين ترتيب است:

  در بخش نخست به مبادي و مسائل كلي فطرت پرداخته شده تا ضمن آشنايي و معرفت به برخي از واژه‏ها، مبادي تصوري و تصديقي مسأله فطرت نيز دانسته شود؛ زيرا واژه‏هاي فطرت و فطريات، امور فطري در منطق، فلسفه، كلام و عرفان مورد تامّل و دقّت واقع شد. و همچنين روشن گردد كه مصطلحات مختلف فطرت در ساير علوم با آنچه در نظام فكري و عقيدتي قرآن عرضه شده مسانخ نبوده بلكه دو حقيقت مستقلّ و مجزّاي از يكديگرند. اين تفكيك از اين منظر لازم و ضروري مي‏نمود كه در اين كتاب مقوله فطرت با نگاهي قرآني كه متفاوت با انظار ديگر است، بررسي و مورد توجّه واقع مي‏شود.

  بخش دوم كتاب، نگاه مستقيم به بحث فطرت از منظر قرآن كريم دارد كه با بررسي آيات مربوطه به فطرت آنها را به هفت گروه تقسيم كرده و به تفسير و تحليل آن هفت گروه مي‏پردازد. البته ضمن تفسير آيات، سؤالات و شبهات گوناگون مرتبط با آنان را نيز پاسخ مي‏دهد.

  در بخش سوم، كه بخش پاياني اين كتاب است راه‏هاي شكوفايي و رشد و تعالي فطرت را در فصل مستقل و نيز موانع رشد فطرت و راه‏هاي زدودن آن را در فصل ديگر بيان مي‏دارد كه اين بخش به نوبه خود به دو فصل مستقل تقسيم مي‏شود.

  همان‏گونه كه گذر زمان برخي از پديده‏هاي مادي را باارزش‏تر و آثار و خواص آن را آشكارتر مي‏سازد، حقايق غيرمادي و امور ماوراي طبيعي خصوصاً اموري كه ارتباط بيشتري با خالق جهان و فاطر عالم دارد، مانند مقوله فطرت، مراتب معرفت به آن و مدارج گرايش بدان، لحظه‏به‏لحظه راقي‏تر مي‏شود.

  از اين رهگذر است كه بايد صاحبان انديشه و واليان تفكر را به تأمّلات قرآني دعوت كرد و راه را براي وصول به شاخسار بلند شجره طوباي معرفت هموار نمود و از صعوبت راه و دشواري طريق هراسي به دل راه نداد كه راه مستقيم، سالكِ خود را به مقصد مي‏رساند.

  در پايان اين كوتاه سخن، لازم است از تلاشهاي محققانه دوست فاضل و گرامي حجةالاسلام جناب آقاي محمدرضا مصطفي‏پور كه با حضور مستمر در محضر استاد بزرگوار، و بهره‏بردن از آن مؤلف حكيم سعي بليغ در تبيين جامع و كامل مباحث اين كتاب و رفع شبهات و پاسخ به سؤالات مطروحه را داشتند و نيز از دوست خبير و اديب بصير حجةالاسلام جناب آقاي شفيعي كه با ويراستاري سازگار، راه مطالعه و فهم بهتر مطالب را هموار ساختند، صميمانه سپاسگزاري و تقدير شود.

  بسيار شايسته است كه بر ارواح طيبه شهدا و امام راحل كه زمينه طرح اين معارف الهي را فراهم آوردند درود بفرستيم و از خداوند منان، علوّ درجات آنان را مسئلت داريم و از حضرت ولي عصر(عليه‏السلام) براي مقام معظّم رهبري حضرت آيت‏الله خامنه‏اي(دام ظله العالي) كه ساختار حكومت مقدس اسلام و نظام جمهوري اسلامي را با رهبري حكيمانه و خردمندانه خود، مستقيم و استوار داشته‏اند عنايت ويژه را طلب نماييم.