دیگر اخبار | بایگانی
تازه های نشر؛
جلد 50 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 50 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
همزمان با هفته پژوهش برگزار می گردد؛
رونمایی از کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با هفته پژوهش، مراسم رونمایی از کتاب گرانسنگ «سلونی قبل ان تفقدونی» تحریر نهج البلاغه؛ تالیف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می گردد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی بیان داشت:
رسالت های مهم تفسیر تسنیم: «حفظ و صیانت از وحی» و پاسداری از آن/ «احیاء عقل» بر اساس آیات قرآن/ مواجهه علمی با قرآن/ تبیین نسبت بین قرآن با عترت و روایات
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم حیانی، با حضور در نخستین همایش ملی «بررسی آراء و اندیشه های تفسیری آیت الله العظمی جوادی آملی» که امروز 14 آذر ماه در تالار خیام دانشگاه حضرت ولیعصر...
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
ـــ ـــبرخی معتقدند كه این روایات اخبار آحادند؛ اگر این مدعا صحیح باشد؛ نه علم آور است و نه عمل آور و این به جهت اهمیت و حسّاسیت مسائل اعتقادی است.

برخی معتقدند كه این روایات اخبار آحادند؛ اگر این مدعا صحیح باشد؛ نه علم آور است و نه عمل آور و این به جهت اهمیت و حسّاسیت مسائل اعتقادی است. باری، اگر مضمون روایت ناظر به مسائل فقهی باشد، خبر واحد در آن حجت است، ولی مسئله مورد بحث، یعنی تحریف یا عدم تحریف قرآن، از مهم ترین مسائل اعتقادی است؛ زیرا اعتبار یا عدم اعتبار اصل اسلام در بقاء به آن بسته است.

تنها مضمون مشترك این روایات آن است كه هر چه بنی اسرائیل كردند، شما نیز انجام می‎دهید. این یك عام است كه تخصیص پذیر است. بدین صورت كه تحریف قرآن از این عام استثنا شود؛ خداوند صیانت و حفظ تورات و انجیل را از تحریف تضمین نكرد؛ در حالی كه چنین تضمینی درباره قرآن وجود دارد، بنابراین با تخصیص عام یا تقیید مطلق مزبور، دیگر نمی‎توان به عموم یا اطلاق این روایات برای اثبات تحریف در قرآن تمسك كرد.

این روایات ناظر به حوادثی است كه سال‎ها پس از ارتحال پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) تحقق می‎یابد و در حقیقت، بیان كننده ملاحم و فتنه‎های آتی است و نظیر روایاتی است كه می‎گوید: یهود به هفتاد و یك فرقه و نصارا به هفتاد و دو فرقه و امت من به هفتاد و سه فرقه پراكنده خواهند شد. این امر، بدین معنا نیست كه چنین پراكندگی، بلافاصله پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) تحقق می‎یابد. بدین جهت، علامه مجلسی روایات مشابهت حوادث امت اسلامی با حوادث امت‎های پیشین را طی روایات پراكنده شدن امت اسلامی به چند فرقه نقل كرده است.

تحریف قرآن آن گونه كه ادعا می‎شود، باید بلافاصله پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و به دست خلفا انجام می‎گرفت. البته با عنایت به پاسخ سابق، هرگز در آینده هم تحریف قرآن رخ نمی‎دهد.

آیة الله خویی در این باره گفتار متقنی دارند : بسیاری رخدادهای پیش آمده درباره امت‎های پیشین، در امت اسلامی تحقق نیافته است؛ نظیر گوساله پرستی و سرگردانی چهل ساله بنی اسرائیل در بیابان و غرق فرعون و یارانش و پادشاهی گسترده سلیمان نسبت به انس و جنّ و به آسمان رفتن عیسی (علیه ‌السلام) و مرگ هارون قبل از موسی (علیه ‌السلام)، در حالی كه جانشین موسی (علیه ‌السلام) بود و معجزات موسی (علیه ‌السلام) و ولادت عیسی (علیه ‌السلام) بدون داشتن پدر و مسخ بسیاری گذشتگان به صورت میمون و خوك و نیز بسیاری دیگر حوادث بی شمار، و این محكم‎ترین دلیل است كه نشان می‎دهد، مقصود از مشابهت در این روایات، مشابهتِ گسترده در همه امور نیست، بلكه مشابهت از برخی جهات مراد است؛ بنابراین در تحقق تحریف در این امت، همین مقدار كافی است كه بگوییم، آنان از حدود قرآن پیروی نكردند؛ هرچند ظاهر حروف آن را برپاداشتند.[1]

غیر این هم، براساس روایات عرضه، خود این روایات می‎باید بر قرآن عرضه شوند. قرآن می‎فرماید: ﴿اِنّا نَحنُ نَزَّلنَا الذِّكرَ و اِنّا لَهُ لَحفِظون﴾[2] و نیز آیه نفی باطل ﴿و اِنَّه لَكِتاب عَزیز * لا یأتیهِ البطِلُ مِن بَینِ یدَیهِ و لا مِن خَلفِه﴾[3] و نیز آیاتی دیگر بر نفی تحقق تحریف در قرآن تصریح دارند. در این آیات، خدا پیراستگی قرآن از تحریف را تضمین كرده است؛ در حالی كه درباره كتاب‎های عهدین چنین تضمینی نیامده است.

[1] ـ البیان، ص 221.

[2] ـ سوره حجر، آیه 9.

[3] ـ سوره فصّلت، آیات 41 ـ 42.