نمایشگر دسته ای مطالب
بازگشت به صفحه کامل

کسی که تکنولوژی را می‌شناسد عالم و خدا را می‌شناسد


رئیس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج با اشاره به اینکه تغییر همه جانبه با دگرگون شدن فرهنگ رخ می‌دهد، گفت: کسی که تکنولوژی را می‌شناسد عالم و خدا را می‌شناسد و باید در چارچوب مناسب از آن استفاده کند.
  به گزارش پژوهشگاه علوم وحیانی معارج به نقل از خبرگزاری فارس، بخش دوم همایش ملی فرهنگ و تکنولوژی با حضور رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و حجت الاسلام حمید پارسانیا رئیس کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در تالار جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

حجت‌الاسلام حمید پارسانیا به ارائه مقاله خود با موضوع «تکنولوژی و فرهنگ از منظر حکمت اسلامی و صدرایی» پرداخت و با اشاره به اینکه در حکمت مشایی و اشراقی این بحث مطرح شده است، گفت: به عنوان مثال شیخ اشراق این عالم را چنین می‌داند که اصلاً نمی‌تواند معلوم هم باشد و صدرالمتألهین در مباحثی که براساس مبانی اصالت وجود، تشکیک در وجود و هستی و … دارد به این نتیجه می‌رسد که علم، قدرت، اراده و صفات و اسماء سبعه هستی هستند و تا جایی که هستی است آن‌ها نیز هستند و علم از احکام قدرت هستی است.

وی در ادامه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در این خصوص افزود: آیات تسبیح بر خداوند و بازگشت عالم به سوی او یا آیات شهادت زمین و آسمان دلایلی بر این مسأله هستند و اظهارات اهل کشف و شهود نیز سراسر از این مفاهیم است.

حجت‌الاسلام پارسانیا با بیان اینکه در حوزه حکمت باید این آیات تأویل شود، اظهار داشت: به نظر صدرالمتألهین این براهین عقلی نیستند، بلکه تأکید می‌کنند علم در همه عالم وجود دارد، در حکمت صدرایی وجود ماهیت در خارج، دو شی‌ء متفاوت نیست.

وی ادامه داد: با توجه به آنچه صدرالمتألهین می‌گوید می‌توان نتیجه گرفت که هیچ کدام از استدلال‌ها غلط نیست، بلکه به نظر او آنچه می‌گویند علم نیست بلکه مربوط به ماده و احکام مادیات است و همین‌ها موجود هستند و دو وجود در‌ آن‌ها ظاهر است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این عالم، عالم احتجاب و غفلت است و اگر بخواهیم دگرگون شود فرهنگ باید دگرگون شود، خاطرنشان کرد: تفسیر درست از این عالم باعث عبور از این عالم می شود، کسانی که اهل دنیا هستند بر غفلت آن اضافه می‌کنند، اما کسانی که اهل تفکر و تأمل هستند مسیر عبور از این عالم را از کلام خدا می‌شنوند.

وی با اشاره به اینکه کسی که تکنولوژی را می‌شناسد عالم و خدا را می‌شناسد و باید در چارچوب مناسب از آن استفاده کند، افزود: غفلت‌افزایی در این عالم وظیفه ما نیست، بلکه شناخت درست این عالم و مسیر عبور و گذر از آن وظیفه ماست.