نمایش مطلب

بررسی تطبیقی دیدگاه‌های آیت الله معرفت و آیت الله جوادی آملی در مباحثی از علوم قرآنی (اسباب نزول، محکم و متشابه، نسخ)

 •     بررسی تطبیقی دیدگاه‌های آیت الله معرفت و آیت الله جوادی آملی در مباحثی از علوم قرآنی (اسباب نزول، محکم و متشابه، نسخ)
  نویسنده: فاطمه حیدری
  پژوهش حاضر، به استخراج و تطبیق دیدگاه‌های علوم قرآنی آیت الله معرفت به عنوان یک دانشمند علوم قرآنی و آیت الله جوادی آملی به عنوان یک مفسر قرآن، در سه بحث اسباب نزول، محکم و متشابه و نسخ می‌پردازد.

بررسی تطبیقی آراء ابن سینا، ملاصدرا و آیت الله جوادی آملی در الاهیات بالمعنی الاخص

 •     بررسی تطبیقی آراء ابن سینا، ملاصدرا و آیت الله جوادی آملی در الاهیات بالمعنی الاخص
  نویسنده: محمد علی شمس آبادی
  مباحث الهیات بالمعنی الاخص در آثار ابن سینا و ملاصدرا به صورت مشروح مورد بحث قرار گرفته است و آیت الله جوادی آملی به عنوان یکی از حکمای معاصر به آنها توجه داشته و در جهت توضیح و تبیین آنها مباحث شایان توجهی ارائه کرده است و به پاره‌ای از شبهات نیز پرداخته‌اند. آیت الله جوادی آملی در برهان صدیقین دیدگاه صدرا را به طور کامل نمی‌پذیرد و دیدگاه علامه طباطبائی را می‌پسندد.

بررسی تطبیقی آراء علامه جعفری و آیت الله جوادی آملی در خصوص حیات طیبه و جنبه‌های ترتیبی آن

 •     بررسی تطبیقی آراء علامه جعفری و آیت الله جوادی آملی در خصوص حیات طیبه و جنبه‌های ترتیبی آن
  نویسنده: صدیقه چراغی
  پژوهش حاضر تلاشی است برای تبیین ماهیت انسانی که معمای اعصار و قرون بوده و هست. چراکه شکوفایی معرفت و تأمل در اسرار به ودیعه نهاده شده در وجود او مهمترین رسالت قرآن کریم و انبیاء الهی می‌باشد. سرشار بودن وجود آدمی از استعدادهای بالقوه زمینه صعود و سقوط او را حتمی می‌سازد.

بررسی تطبیقی تأویل از منظر تفسیر المیزان و تسنیم

 •     بررسی تطبیقی تأویل از منظر تفسیر المیزان و تسنیم
  نویسنده: سید سجاد نجات پور
  در این پژوهش تلاش شده است دیدگاه علامه طباطبایی در المیزان فی تفسیر القرآن و دیدگاه جوادی آملی نیز در تفسیر تسنیم در خصوص تاویل قرآن و حصر این ویژگی نزد خداوند و یا دیگر افراد، بررسی و تبیین شود. المیزان فی تفسیر القرآن متعلق به علامه طباطبایی از جهات متعدد از قبیل بحث‌هایی روایی و تطبیقی و بحث موضوعی دارای اهمیت است.

بررسی تطبیقی دیدگاه علامه طباطبایی و جوادی آملی در خصوص مباحث علوم قرآنی (شامل: وحی، نزول، محکم و متشابه، ناسخ و منسوخ)

 •     بررسی تطبیقی دیدگاه علامه طباطبایی و جوادی آملی در خصوص مباحث علوم قرآنی (شامل: وحی، نزول، محکم و متشابه، ناسخ و منسوخ)
  نویسنده: حمیده رشت بر
  این چکیده به بررسی تطبیقی دیدگاه‌های علامه طباطبایی و جوادی آملی در خصوص مباحث علوم قرآنی شامل: وحی، نزول قرآن، محکم و متشابه ، ناسخ و منسوخ می‌پردازد. این پژوهش پاسخی به ادعای برخی است که پنداشته‌اند تفسیر تسنیم اقتباسی از تفسیر المیزان است.

بررسی آراء اندیشمندان ایران در زمینه جهتداری علوم بعد از انقلاب اسلامی

 •     بررسی آراء اندیشمندان ایران در زمینه جهتداری علوم بعد از انقلاب اسلامی
  نویسنده: حسین سعد آبادی
  مسئله «جهتداری علم» از آن رو که یکی از مهمترین مسائل زیر بنایی در راستای مباحث «علم دینی» به شمار می‌رود، از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این پژوهش سعی شده است تا با بررسی آراء و نظرات تعدادی از اندیشمندان مطرح بعد از انقلاب اسلامی یعنی آیت الله جوادی آملی، حجت الاسلام و المسلمین میرباقری و دکتر سروش درباره جهتداری علم، گامی هر چند کوتاه در زمینه تبیین مسئله جهتداری برداشته شود.

ارتباط عقل و دین از منظر شیخ مفید و آیت الله جوادی آملی

 •     ارتباط عقل و دین از منظر شیخ مفید و آیت الله جوادی آملی
  نویسنده: سیده سید موسوی
  در این پژوهش مسائل زیر مورد توجه است: نظر این دو از عقل به عنوان یکی از اصلی‌ترین امکانات شناختی بشر چیست؟ و رویکرد غالبشان از عقل در معرفت دینی چیست؟ در تعارض بین عقل و نقل، چه راه‌حلی را پیشنهاد می‌کنند؟ نتایج اینکه عقل از نظر این دو در کنار نقل مهمترین امکانات معرفت دینی است. اگر چه جوادی آملی معنای عامی برای عقل در نظر می‌گیرد. هر دو محدودیت‌هایی برای توانایی‌های عقل در کشف معارف دینی در جزییات قائلند.

اصول و مبانی حکمت سیاسی متعالی علامه جوادی آملی

 •     اصول و مبانی حکمت سیاسی متعالی علامه جوادی آملی
  نویسنده: مصطفی حسن زاده
  فلسفه سیاسی منظومه‌ای از اندیشه‌های فلسفی است که با روش عقلی به بنیادی‌ترین پایه‌هایی می‌پردازد که نظریه پردازی‌های مربوط به سیاست می‌بایست برآنها تکیه زنند. در جهان معاصر، برخی تلاش‌ها برای اعلام بی‌نیازی به فلسفه سیاسی وجود دارد. اما مکاتب فکری متعددی نیز به دنبال اثبات نیاز به فلسفه سیاسی هستند.

اندیشه سیاسی حضرت آیت الله جوادی آملی

 •     اندیشه سیاسی حضرت آیت الله جوادی آملی
  نویسنده: علی مجتبی زاده
  پژوهش حاضر به تحلیل اندیشه سیاسی حضرت آیت الله جوادی آملی بر اساس نظریه بحران پرداخته است و در صدد پاسخگویی به این سوال محوری است که اندیشه سیاسی حضرت آیت الله جوادی آملی چیست و در پاسخ به چه مشکلات و معضلاتی مطرح شده است؟

آثار اعتقاد به صفات کمالی خداوند و توحید افعالی در سبک زندگی بر اساس آثار استاد جوادی آملی

 •     آثار اعتقاد به صفات کمالی خداوند و توحید افعالی در سبک زندگی بر اساس آثار استاد جوادی آملی
  نویسنده: عبد الرضا بختیاروند
  یکی از مهم‌ترین پرسش‌ها در آغاز دینداری، سوال از ضرورت دین‌پژوهی و نیز فائده باور به گزاره‌های دینی در زندگی انسان است. ذهن کنجکاو بشری و تمایلات منفعت ـ جویانه او، ناخودآگانه می‌پرسد که دین و آموزه‌های دینی قرار است چه روزنه‌ای برای سعادت او نشان دهند و یا کدامین گره از مسیر زندگی را برایش می‌گشایند؟ جواب این پرسش؛

نمایش 101 - 110 از 115 نتیجه
آیتم در هر صفحه 10
از 12